İnülin Tam Olarak Nedir? Ne İşe Yarar? Neye Fayda Sağlar?

İnülin Ne İşe Yarar?

İnülin Ne İşe Yarar?

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir sindirim sistemi için lif içeren besinlerin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinir. İnülin, lifli yapısı ve sağlamış olduğu diğer yararlarla birlikte, bu ihtiyaçlara etkin olarak cevap veren bir besindir. Doğru şekilde tüketildiğinde, insan sağlığını olumlu etkileyen inülinle ilgili merak ettiklerinizi derledik.

 

İnülin Tam Olarak Nedir?

İnülin; farklı bitkilerde bulunan bir tür diyet lifidir. Bir tür fruktooligosakkarit (FOS) olarak kabul edilir. Yani birbirine bağlı fruktoz moleküllerinden oluşan bir zincirdir. İnülin vücut tarafından diğer karbonhidratlar gibi sindirilmez ve bunun yerine kalın bağırsakta bakteriler tarafından fermente edilir. İşte bu özelliği ve lifli yapısı, insan sağlığını olumlu etkilemesinin temel özelliğidir.

İnülinin, sindirim sağlığını iyileştirmek, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin emilimini artırmak ve bağırsakta yararlı bakterilerin büyümesini desteklemek için bir prebiyotik görevi görmek de dahil olmak üzere sağlığa çeşitli faydaları vardır.

Genellikle düşük kalorili bir tatlandırıcı olarak, belirli yiyecek ve içeceklerde şeker yerine kullanılır. Unlu mamuller, süt ürünleri ve atıştırmalıklar dahil olmak üzere çok sayıdaki gıdanın dokusunu ve beslenmesini iyileştirmek için bir gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Amacı dışında doğru kullanılmadığında farklı yan etkileri ortaya çıkabilir. Onlara da yazımızın ilerleyen bölümlerinde değinmeye çalıştık. Öncelikle dilerseniz ne işe yaradığından ve faydalarından bahsedelim.

 

İnülin Ne İşe Yarar?

İnsan sağlığı açısından sindirim sistemi büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı bir sindirim olmadığında, sağlıklı bir vücuttan bahsedilemez. İşte inülin bu noktada devreye girer ve sindirim sürecini birçok açıdan olumlu olarak etkiler.

 • Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin oluşmasını destekler.
 • Prebiyotik olması nedeniyle sindirim sistemini olumlu etkiler.
 • Lifli yapısı, sindirim sürecini kolaylaştırır ve kabızlık gibi sindirim sorunlarının oluşmasını engeller.

Bu da ilginizi çekebilir: Hangi Protein Tozu Senin İçin Daha İyi?

 

Hangi Yiyecekler İnülin İçerir?

İnülin, farklı bitkilerin içerisinde bulunur. Ancak bitkilerden inülin alabilmek için nasıl tüketildiği çok önemlidir. Yoğun olarak bulunduğu bitkiler ve bunların nasıl tüketilmesi gerektiğine dair detaylar şu şekildedir:

Kuşkonmaz İnülin

 • Buğday: Tam buğday ununda ve kepeğinde bulunur.
 • Soğan: Çiğ olarak tüketildiğinde, çok önemli bir inülin kaynağıdır.
 • Muz: Muz, fruktooligosakkaritler (FOS) adı verilen bir inülin türünü içerir.
 • Kuşkonmaz: Kuşkonmaz, bir diğer bitkisel inülin kaynağı olarak dikkat çeker.

Söz konusu doğal kaynakların haricinde, işlenmiş farklı gıdalara bir gıda katkı maddesi olarak da eklenebilir. Unlu mamullerde, süt ürünlerinde ve atıştırmalıkların bir kısmında bu madde, sonradan eklenen gıda katkısı olarak yer alır. Ayrıca dışarıdan toz veya kapsül olarak da alınabilir.

 

Faydaları Nelerdir?

Lifli yapısı ve ince bağırsaklardan sindirilmeden geçmesi, inülinin insan sağlığına birçok olumlu etki yapmasını sağlar. Söz konusu olumu etkilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzenli bağırsak hareketlerini destekler, sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı engeller.
 • Bir prebiyotik olan inülin, bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını teşvik eder. Bu durum ise sindirim sağlığı açısından çok önemlidir.
 • Bağırsaklardaki yararlı bakteri florasının korunmasını destekler.
 • İnülin, glisemik ve lipid parametrelerini iyileştirerek diyabet ve komplikasyonlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. (1)
 • İnülin; unlu mamuller, süt ürünleri ve atıştırmalıklar gibi çok sayıda gıdanın dokusunu ve besleyiciliğini iyileştirmek için kullanılır.
 • Bir gıda katkı maddesi olarak kullanıldığı ürünlerin lif içeriğini arttırmaya yardımcı olduğu gibi tatlarını ve genel yapılarını da olumlu anlamda değiştirir.
 • Yüksek seviyedeki kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

Bu da ilginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin En İyi Besin Takviyeleri

 

Riskler ve Yan Etkiler

İnülin, sağlıklı bir diyetin parçası olarak normal miktarlarda tüketildiğinde herhangi bir soruna neden olmaz. Bu tür kullanımlarda herhangi bir riski ve yan etkisi olmadığı dahi ifade edilebilir. Ancak kişinin kendi durumu ve tüketim şekline bağlı olarak bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerden yaygın olarak görülenler şu şekildedir:

 • Yüksek lifli gıdaları tüketmeye alışkın olmayan bazı insanlarda gaza ve şişkinliğe neden olabilir. Söz konusu durumun nedeni, inülinin vücut tarafından sindirilmeyen ve büyük ölçüde değişmeden sindirim sisteminden geçen bir tür diyet lifi olmasıdır.
 • Yüksek lifli gıdaları tüketmeye alışkın olmayanlarda mide krampları görülebilir.
 • Olması gerekenden daha fazla tüketilirse ishale yol açabilir.

Bu tür yan etkilerin ve risklerin ortaya çıkmaması için inülin alımına yavaş yavaş başlanması tavsiye edilir. Böylece vücut, yüksek lifli olan bu maddeye alışacaktır. Kullanım sırasında bir yan etki meydana geldiğinde, uzman bir doktorlar görüşmek yararlı olacaktır.

 

Nutripure İnülin ile Sindirim Sisteminiz Güvende

Nutripure İnülin ile sindirim sisteminizin sağlığını daha etkin bir şekilde koruyabilir, bağırsaklarınızdaki yararlı bakterilerin hızla artmasını sağlayabilirsiniz. Kilo kontrolü ve yüksek kolesterol seviyelerinin dengelenmesinde etkili sonuçlar veren bu ürün, başta sindirim sisteminizin olmak üzere tüm sağlığınızı olumlu etkileyecektir.

Nutripure İnülin Besin Takviyesi

Yemeklerinize, içeceklerinize ve karışımlarınıza bu ürünü ekleyebilir ve tükettiğiniz gıdaların lif miktarını artırabilirsiniz. Saf ve aromasız yapıda olan ve %85 oranında lif içeren bu ürünü AloProtein güvencesiyle hemen sipariş edebilirsiniz.

Ürünü İncelemek İçin Tıklayın.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir