Vücut Geliştirmede Motivasyonu Arttırma Teknikleri

Vücut Geliştirmede Motivasyon

Vücut Geliştirmede Motivasyon

Vücut geliştirme sporu birçok insan tarafından yapılıyor. Bu sporda önemli etkenlerden biri de şüphesiz motivasyondur. Aynı zamanda vücut geliştirme sporuna başlamak isteyenler veya yeni başlayanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında da spora nasıl motive olunacağı yer alır.

Motivasyon hem vücut geliştirme sporunda daha iyi antrenman yapmayı hem de daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayabilir. Motivasyon eksikliği nedeni ile birçok insan vücut geliştirme sporunu bırakabiliyor. Bu yüzden motivasyon artırma teknikleri ile spora daha kolay başlamak ve devam etmek önemlidir. Motivasyonu fazla olan kişilerin vücut geliştirme antrenmanları da daha verimli bir şekilde geçer. Bu yazıda motivasyon arttırmak için yapılabilecek bazı davranışlar hakkında bilgiler yer alıyor.

 

Motivasyonunuzu Düşüren Kişilerden Uzak Durun

Vücut geliştirme sporunda motivasyonu arttırmadan önce yapılacak daha önemli bir şey vardır. Bu ise motivasyonunuzu düşüren kişilerden uzak durmak. Çünkü vücut geliştirme sporunda sürekli olumsuz yorum yapan kişiler, motivasyonu düşürür. Bu yüzde de motivasyonunuzu düşüren ve sizi kötü etkileyen kişilerden uzak durmanız gerekir. Bu kişiler yüzünden motivasyonunuzu arttırmanız işe yaramayabilir. Çünkü olumsuz yorumlar ve yapamayacağınızı söyleyen kişiler, sizi vücut geliştirme sporundan soğutabilir.

Kendiniz için bu kişilerden uzak durmanız ve motivasyonunuzu düşürmelerine izin vermemeniz gerekir. Böylelikle vücut geliştirme sporu için daha kolay motive olabilir ve istek düzeyinizi arttırabilirsiniz.

 

Sizi Destekleyecek Arkadaşlarınız İle Spor Yapın

Motive olmak için vücut geliştirme sporunu bir veya daha fazla arkadaşınız ile yapabilirsiniz. Destekleyici arkadaşlar ile spor yapmak her zaman faydalıdır. Çünkü bu arkadaşlar sizlere yardımcı olur ve spor için motive olmanızı sağlar. Arkadaşları ile spor yapan kişilerin daha uzun süre vücut geliştirme yaptığı ve kolay motive olduğu görülüyor.

Sizleri destekleyen bir arkadaşınız ile spor yaptığınız zaman, motivasyonunuzu arttıran biri olduğunu bilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınız antrenmanlarda da size yardımcı olur. Böylelikle spora gitmeniz için bir sebebiniz daha olmuş olur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirme Özgüven Aşılıyor

 

Müzik Dinleyin

Via StockSnap / Pixabay

Spor yapan kişilerin motivasyon için yaptığı şeylerin başında müzik dinlemek gelir. Vücut geliştirme de dâhil bütün sporlarda müzik dinleyerek motive olmak mümkündür. Sevilen şarkılar hem kişiyi daha iyi bir havaya sokar hem de antrenmanı daha kolay tamamlamasını sağlar. Aynı zamanda gaza getiren şarkıları dinlemek, motivasyon arttırmak için kullanılan en etkili yollardan biridir. Bu şarkılar kişinin daha istekli ve hazır olmasını sağlar. Böylece antrenmana gitmeye daha istekli olunur.

Vücut geliştirme sporunda antrenmanlara başlamadan önce ve antrenman sırasında şarkı dinleyerek motivasyonunuzu ciddi bir şekilde arttırabilirsiniz. Vücut geliştirmeye özel şarkı listeleri ile kendinizi her zaman enerjik ve istekli hissedebilirsiniz. Şarkıların insan psikoloji üzerinde etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Müzik dinleyerek motive olunabilir ve bu etki faydalı bir şekilde kullanılabilir.

 

Rekabetten Faydalanın

Vücut geliştirmede motivasyon arttırmak için rekabetten faydalanmak çok işinize yarar. Yani bir rekabet içinde olduğunuz takdirde motivasyonunuz artar. Bunun için arkadaşlarınız ile birlikte vücut geliştirme sporu yapabilir ve dostça rekabetler oluşturabilirsiniz. Bu rekabetler sonucunda da motivasyonunuzun daha fazla olduğunu hissedebilirsiniz. Aynı zamanda antrenman yapılan yerde bir ayna bulunması da motivasyonu artırabilir. Antrenman yaptıkça kişide bir değişim meydana gelir. Zaman içinde vücudun gelişimi ayna yardımı ile sürekli gözlemlenebilir ve bu sayede de başarı elde edildikçe motivasyon artırılabilir.

Via Annca / Pixabay

Motivasyon arttırmak için hem arkadaşlarınız ile hem de kendiniz ile rekabet içinde olabilirsiniz. Rekabet, motivasyon arttırma teknikleri arasında oldukça fazla kullanılır ve çok işe yarar. Bunun yanında kısa vadeli bir hedef koyarak arkadaşlarınız ile iddiaya girmeniz de sizi motive edecek olan bir diğer unsurdur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Zayıflamak İsteyenlerin Yapması Gereken Spor Türleri

 

Hedef Koyun Ve Ulaşmaya Çalışın

Vücut geliştirme sporu yaparken motivasyonu arttırmanın en etkili yollarından biri de hedef koymaktır. Vücut geliştirme sporu yapan kişi bir hedef koyabilir ve bu hedefe ulaşmayı amaçlayabilir. Koyulan hedeflere ulaşıldığı zaman ise motivasyon artar ve sporcu, diğer hedeflerine ulaşmak için daha çok çabalar. Hedefler belirlemek motivasyon arttırma teknikleri arasında önemli bir yere sahiptir ve çok faydalı olur.

Vücut geliştirme sporu yapan kişiler, yazıda belirtilen teknikler yardımı ile kolay bir şekilde motive olabilir. Bu teknikleri uygulayan vücut geliştirme sporcuları, daha istekli olur. Motivasyon, vücut geliştirme sporunda olmazsa olmaz faktörler arasında yer alır. Bu teknikleri uygulayan kişiler motivasyonlarını arttıracaktır. Yazımıza dünyaca ünlü sporcu Greg Plitt’in tarihe geçen motivasyon konuşması ile son verelim.

Antrenman Öncesi Performans ve Güç Sağlayan Takviyeleri İncelemek İçin Tıklayın.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir