Antrenman Sırasında Suyun Önemi

Su bildiğim üzere yaşamsal fonksiyonlarımız için ölümcül derecede önemlidir. Kanımızın %83ü sudan oluşur, kemiklerimizin %22si sudur, kaslarımızın %75i sudur, nefesimizi nemlendirir, toksinleri atar, metabolizmamızı düzenler, iç organlarımızı korur, vücut ısımızı düzenler ve daha birçok yararı vardır.

Benim önemini açıklayacağım bölümü antrenman sırasındaki tükettiğimiz su olacak. Fiziksel aktivite sırasında enerji harcayacağımız icin vücut ısımız yükselecek, bu ısının düşürülmesi içinde ter bezlerimiz aktive olup vücudu soğutacaktır. Burada kaybedilen su haricinde kaslar aktivite sırasında kanı depolayacağı için yani su tutacağı için bir su ihtiyacı da burada beliriyor. Sadece bu iki madde bile yeterli su alınmadan antrenman yapmamamız gerektigini gosteriyor.

Su seçimlerimizi ph oranına göre seçersek ayrıca verimli olacaktır. Ph oranı düşük sular aşındırıcı olabilir. Yüksek ph oranlı suları seçmeye özen gösterelim.

Yazdığım yazılar tamamen kendi bilgim, okuyup araştırdığım ve de tecrübe ettiğim bilgilerdir. Yine de beslenme, antrenman ve supplement seçimi kişiden kişiye değiştiği için uygulamadan önce bir hocaya danışmanız sizin için daha iyi olur. FAZLIC

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

2 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir